Повідомлення про проведення громадського обговорення щодо пониження ступеня та перейменування Сем’янівського навчально-виховного комплексу Полтавської міської ради та обговорення відповідного проєкту рішення

Організатор громадського обговорення – Полтавська міська рада.

Уповноважена особа  на проведення громадського обговорення –  Департамент освіти Полтавської міської ради.

Мета – вивчення думки жителів Полтавської міської територіальної громади щодо пониження ступеня та перейменування Сем’янівського навчально-виховного комплексу Полтавської міської ради, обговорення відповідного проєкту рішення.

        Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту»:

– рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники);

– мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади;

– у разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.

          Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника.

        Відповідно до ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

       Згідно зі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

         Період реформ, розпочатий державою, поставив питання реорганізації та закриття шкіл у сільській місцевості. Ця проблема гостра для всієї України і є результатом демографічної кризи, яка спостерігається в державі. З кожним роком кількість учнів в українських школах скорочується, тому й не дивно, що чимало закладів освіти стали напівпорожніми. Заклади освіти з низькою фактичною наповнюваністю класів є найбільш затратними комунальними закладами у перерахунку на одного учня.

Ситуація ускладнюється тим, що мережа закладів освіти не була оптимізована на рівні районів та передана до громади в такому ж неоптимізованому стані. Утримання шкіл з малою наповнюваністю є надважким навантаженням на місцевий бюджет, враховуючи, що розподіл освітньої субвенції не спирається на фактичну наповнюваність класів, а здійснюється відповідно до розрахункової, яку не в змозі забезпечити маленькі школи. Такі реалії стимулюють процеси оптимізації освітньої мережі на рівні громади.

          Переважна видаткова частина бюджету Полтавської міської територіальної громади використовується на забезпечення утримання та належного функціонування закладів освіти для надання ними освітніх послуг.

         Тому, перед місцевою владою постає питання раціонального розподілу бюджетних коштів, альтернатива утримання таких закладів освіти (оплату за енергоносії, природний газ, водопостачання, зарплату технічному персоналу та ін.) чи переведення дітей до спроможних закладів освіти і забезпечення якісніших умов навчання завдяки вивільненим коштам.

        На даний час на території Полтавської міської територіальної громади функціонує 59 закладів загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО). Загальна кількість учнів, що здобувають освіту у ЗЗСО Полтавської міської територіальної громади у 2024-2025 навчальному році, становить  32196 учнів.

         Станом на 05.09.2024 року кількість учнів, які здобувають загальну середню освіту у Сем’янівському НВК – 142 особи. Відповідно до прогнозованої мережі у 2025-2026 навчальному році навчатиметься  125 осіб.

Відповідно до ст.32 Закону України «Про повну загальну середню освіту» функціонування ліцею можливе лише за наявності не менше двох 10 класів (по 28 учнів) за трьома профілями навчання на рівні профільної середньої освіти. Крім того, у жовтні 2024 року МОН оприлюднило для громадського обговорення законопроєкт, яким передбачається, що  в ліцеях (10-12 класи) на кожній паралелі має бути не менше ніж 4 класи (100 учнів).

       Тому, Сем’янівський НВК з 01.09.2027 не зможе функціонувати як заклад освіти І-ІІІ ступенів, а лише І-ІІ ступенів.

        У зв’язку з цим, для влади виникає проблема: утримання та належне функціонування закладу з низькою наповнюваністю класів, раціональний розподіл бюджетних коштів.

        Враховуючи вищевикладене, виносимо на громадське обговорення питання пониження ступеня (до І-ІІ) та перейменування Сем’янівського навчально-виховного комплексу Полтавської міської ради в Сем’янівську гімназію Полтавської міської ради, місцезнаходження: вулиця Центральна, буд. 38, с. Сем’янівка, Полтавський район, Полтавська область, яка забезпечуватиме здобуття початкової освіти (початкова школа), базової середньої освіти (гімназія), та обговорення відповідного проєкту рішення у відповідності до Закону України «Про освіту».

       Тож запрошуємо усіх мешканців Полтавської міської територіальної громади долучитися до громадського обговорення.

      Формат проведення громадського обговорення: задля забезпечення безпеки громадян, у зв’язку з введеним на території України воєнним станом через збройну російську агресію та відповідно до Указу Президента України №64/2022  від 24 лютого 2022 р. «Про введення воєнного стану в Україні» пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи і контактної інформації заявника за адресою: вул. Соборності, 36, м.Полтава, 36000, Департамент освіти Полтавської міської ради та на електронну адресу: poltosvita@osvitapoltava.gov.ua.

       Публічне громадське обговорення передбачатиме зустріч з громадськістю сіл і колективами закладів освіти. Дати і час проведення зазначених заходів буде повідомлено громадськості шляхом оприлюднення інформації на сайтах закладів освіти, сайті Департаменту освіти Полтавської  міської ради та сайті засновника.

     Громадське обговорення проводиться з серпня 2024 року по серпень 2025 року.

     Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення, – Кривень Олег Володимирович, начальник управління освіти Департаменту освіти Полтавської міської ради.
     Після отримання пропозицій та проведення аналізу, узагальнення висловлених в ході проведення громадських обговорень зауважень та пропозицій, відбудеться оприлюднення результатів громадських обговорень на сайті закладу освіти, сайті Департаменту освіти Полтавської  міської ради та сайті засновника.

Додаток