Полтава вишивана

День учителя - 2017

Новини

Запрошуємо на екскурсію до краєзнавчого музею

Дуже цікаву та змістовну виставку відвідали учні 6-Т класу (класний керівник Терещенко О.В.) Полтавської гімназії "Здоров'я" №14 6 жовтня у Краєзнавчому музеї, яка носить назву "Більське городище в дослідженнях українських археологів". Учні дізналися про історію городища, побачили цінні знахідки та поділилися своїми знаннями на сторінках офіційного сайту управління освіти. Хто хна, можливо цікава екскурсія перейде в довгоочікувану експедицію?

Полтавська область може похизуватися древніми городищами. Найвідоміше з них - Більське (VII—III ст. до н.е.), розташоване на межі Полтавської та Сумської областей, поблизу села Більськ.

"Батько історії" Геродот начебто колись подорожував цим краєм і залишив описи могутнього скіфського міста Гелона. Вчені доводять, що Більське городище і є древня столиця скіфів-гелонів, їх адміністративний, культурний та торговий центр. Ця унікальна археологічна пам'ятка раннього залізного віку не дарма взята під охорону держави: немає у Східній Європі городища більшого за розмірами (4021 га).

Вперше археологи з'явилися тут в 1906 році (під керівництвом В. Городцова), а з 1958 року городище досліджує Б.Шрамко.

Найпівнічніша грецька колонія в українському лісостепу продовжує дивувати істориків та краєзнавців сюрпризами. В 2001 році тут знайшли скляний арібал (флакончик для парфуму V-IV ст. до н.е.) та золоту каблучку із зображенням колісниці. Таких знахідок античних часів існує в усьому світі лише кілька! Отже, Гелон підтримував зв'язки з іншими грецькими провінціями. Його населяли нащадки греків, що покинули імперію і оселилися серед далекого північного народу.

Навіть мова, за згадкою Геродота, в Гелоні була своя, народжена від перехрещення грецьких та скіфських слів. Процитуємо "Батька історії": «Будини — плем'я велике і чисельне; всі вони світлоокі та руді. В їх області збудований дерев'яне місто; назва цього міста Гелон. Довжина стіни з кожного боку — 30 стадіїв; вона висока й цілком з дерева; і будинки у них дерев'яні, і храми. Там є храми еллінських богів, прикрашені по еллінськи дерев'яними статуями, вівтарями й наосами. І кожні три роки вони влаштовують свято на честь Діоніса і впадаютьу вакхічний шал. Адже гелони в давності - це елліни, які залишили гавані і поселилися поблизу будинків. І розмовляють вони на мові почати скіфській, почасти еллінській".

Скіфській столиці не судилася щаслива доля: в 512 році до н.е. місто спалив імператор Дарій Гістасп. Подальша історія міста-гіганту почалася аж в ХХ столітті, хоча кладошукачі попередніх віків не обминали цю місцевість своєю "увагою".

Городище розташоване на височині між річками Ворскла та Суха Груня. Правий крутий берег і сьогодні нелегко подолати, а раніше, напевно, він був зовсім неприступним. Колись тут була складна система фортифікацій, що складалася з чотирьох укріплень. Оточували стольне місто рів та дерев'яні стіни (їх довжина дорівнювала 33 833 метри!). Тепер тут можна оглянути Куземінське(вали довжиною 898 м), Західне (протяжність валів – 3270 м) та Східне (довжина валів 3 870 м) укріплення; вали висотою до 9 метрів, на яких росте чимало рідкісних видів рослин; пам'ятку природи Барвінкову гору; залишки млина. На території Більського городища дослідники віднайшли сліди майже 20 поселень. Розкопки виявили залишки житлових приміщень - землянок та хатинок, господарських будівель, залізну та бронзоливарну майстерні, кузню, святилище з глиняними жертвениками, залишки дерев'яного храму з колонами.

На захід і південь від городища розташовані величезні курганні некрополі скифського часу – Осняги, Скоробір, Саранчеве поле, Перещепине, які налічують сотні насипів. Хто знає, може, саме тут знаходили вічний спочинок скіфські царі? Кілька невеликих могильників знаходяться на території самого Більського городища, поблизу Західного укріплення.

 Марина Россоха, педагог-організатор 

Погода

Погода
Погода у Полтаві

вологість:

тиск:

вітер:

Корисні посилання

Пошук матеріалів

Статистика переглядів

Сьогодні: 7

За тиждень: 380

За місяць: 1979

Всього: 25887