Полтава вишивана

Майстерня міста

Вітаємо наших найкращих вчителів!

Вітаємо наших найкращих вчителів: Тетяну Веркалець (НВК № 16 ) та Сергія Зайцева (СЗШ № 39), які гідно представляють полтавське вчительство у загальнонаціональному конкурсі Global Teacher Prize Ukraine. Тетяна Веркалець стала одною з п’яти кращих вчителів у загальнонаціональному конкурсі Global Teacher Prize Ukraine

Діяльність управління освіти

Доповідь начальника управління освіти на серпневій конференції педпрацівників

 Доповідь

начальника управління освіти виконавчого комітету
Полтавської міської ради Дорохової Н.Г.
на серпневій конференції педагогічних працівників міста
30.08.2016


«Нова українська школа: завдання і перспективи»
Шановні присутні!  
Сьогодні освіта потребує змін. Це  та галузь, яка найшвидше змушена відповідати на виклики часу і постійно рухатися вперед, ми визначили   12  найвагоміших векторів.

1. Перший  – демографічний.

Місто  Полтава  мовою статистики – це:

•   55 дошкільних та 50 загальноосвітніх навчальних закладів
•    Понад 27  тисяч учнів та 13 тисяч дошкільнят, що відповідно на півтори тисячі дітей більше в порівнянні з минулим  роком
•    Майже 12 тисяч учнів початкової школи
•    Першокласників – понад 3200
•    Випускників  9-х класів – 2090,  11-х  – 1350, із них 8% нагороджено Золотими та Срібними медалями
•    Якісні  освітні послуги отримали 467 дітей внутрішньо переміщених осіб

Якщо протягом 2-х останніх років мережа ЗНЗ України скоротилася на півтора відсотка - 267 закладів, із них у містах – на 38 шкіл, то в Полтаві, навпаки,  з нового навчального року буде відкрито ще один дитячий садок на базі ЗОШ №36, де буде навчатися 260 учнів та понад 40 дошкільнят; додатково відкрито ще 3 групи у дошкільних навчальних закладах №№ 36,58,83 (із них 2 – компенсуючого типу).

2.Інноваційне  дошкілля

    Переконана, що нашому дошкіллю під силу будь-які завдання, адже воно активно впроваджує інноваційні форми роботи:
- це й налагоджена експериментальна діяльність на основі угод із Академією педнаук України, результатом якої стало проведення спільного семінару та створення електронного посібника «Патріотичне виховання дошкільнят» (автори – з тринадцяти садочків), який  затверджено МОН України;
- це й забезпечення можливості педагогам-дошкільникам  здобувати другу вищу (дошкільну) освіту (цього року - 20 осіб) при Глухівському національному педагогічному університеті  імені Довженка;
- це і здійснення апробації педколективами сімнадцяти закладів 4 програм;
- це й організація роботи гуртків із п’ятнадцяти напрямків, серед яких навчання гри в шахи, англійської мови та комп’ютерної грамотності;
- це і проектна діяльність.

Інноваційні форми роботи з педагогами, дієвість контролю в управлінській діяльності, проведення різноманітних конкурсів-оглядів дають результативність у роботі дошкілля: 88% дітей показали під час моніторингу  високий та достатній рівні підготовки до школи, що і є одним із основних завдань дошкільного виховання, відповідно до листа МОН «Щодо організації освітньої роботи в дошкільних навчальних закладах у 2016/2017 навчальному році». Окрім того, маємо й новий Санітарний  регламент для дошкільних закладів, вимоги якого треба виконувати.

3. «Загальна середня освіта: осучаснення і компетентнісний підхід»

Третій вектор  – це  реформування загальної середньої освіти. На часі – обговорення концепції нової української школи. Ми очікуємо від педколективів ідей щодо коригування цієї концепції, а завдання міського методичного кабінету – навчити вчителів учити по-новому.
    Основа змін – реалізація компетентнісного підходу, який буде поширено на всю середню школу. В разі прийняття нового Закону України «Про освіту»  буде змінено структуру дванадцятирічної школи,  затверджено нові держстандарти.  До цього вже сьогодні повинен бути готовим кожен керівник.
Слайд 1: «Структура нової школи»

Початкової школи зміни торкнулися найперше: відбулося розвантаження програм із 13 предметів, які затвердила Колегія МОН, запроваджується письмо олівцем, результати навчальних досягнень учнів не будуть озвучуватися в класі та на батьківських зборах, вилучені кількісні показники темпу читання.
Ці зміни потрібно донести до кожного вчителя початкової школи.
Приємно, що в руслі актуальних  завдань активно працюють учителі початкової школи міста. Неодноразово ми відзначали різноманіття технологій, у тому числі здоров’язбережних, інтерактивних,  особистісно спрямованих, досвідом використання яких педагоги шкіл міста діляться під час обласних, всеукраїнських і міжнародних заходів, наприклад, участь Ольги Хвостенко (ЗНЗ №5) у Другій Національній учительській конференції, публікації Валентини Куріпти (ЗНЗ №36).
У квітні 2016 р. для заступників директорів з початкової освіти на базі гімназії №17 пройшов Всеукраїнський семінар за участю компанії «НЕСТЛЕ» у рамках реалізації програми «Абетка харчування». Як результат, усі навчальні заклади, які впроваджують дану програму (цей курс уведено в предмет «Основи здоров’я») з 1 вересня будуть забезпечені навчально-методичними комплектами від компанії «НЕСТЛЕ» безкоштовно.
Щодо підручників для учням 4-х і 7-х класів, незважаючи на складнощі процедури закупівлі, управлінням освіти ця процедура проведена вчасно, відповідно до чинного законодавства, і тепер уже від видавництв залежить, коли діти ці підручники отримають.
Поряд із цим,  залишається проблемним питання  кадрового забезпечення   в початковій школі, незважаючи на функціонування Полтавського національного  педагогічного університету в нашому  місті.     

 4. «Європейська якість освіти»

Четвертий  - якість освіти за європейськими стандартами – це підготовка таких випускників, які уміють критично мислити і діяти в команді, знають іноземні мови та володіють комп’ютерними технологіями, практичні й успішні.
Цього року стався справжній прорив – 28 перемог на рівні України в олімпіадах і конкурсі-захисті МАН і три – у Всеукраїнських турнірах! Це найкращий результат за останні 5 років. Із сімнадцяти шкіл найбільше переможців мають  заклади №17, 33, 6, 13, 10 та ліцей №1.
 Дуже прикро, що важливість цих досягнень не розуміють деякі депутати міської ради, які співпрацюють з освітою.
Слайд 2 - заклади, які підготували переможців олімпіад і конкурсу-захисту МАН Всеукраїнського рівня – №№ 1, 2, 4, 5, 6, 8, 10,13, 14, 17, 19, 21, 29, 31, 33, 34, 38; переможців турнірів - №№ 5, 6, 10,17, 33.

Нам вдалося створити в місті такий простір для розвитку дітей, який дозволяє  рухатися вперед за постійної всебічної підтримки міської влади:
-    це і щорічне свято «Гордість країни», під час якого були нагороджені  330  школярів та їх наставників, а також переможці конкурсу «Учитель року»;
-    це і збільшення кількості міжшкільних гуртків (чотирнадцять проти дев’яти у минулому році);
-  це й відкриття  класу фізико-математичного профілю в ліцеї №1;
- це і запровадження вперше в нашому місті стипендії Полтавського міського голови для двохсот п’ятдесяти  кращих учнів  з вересня 2016 року!
Слід зазначити, що перемогам на Всеукраїнському рівні сприяв ряд суттєвих змін, ініційованих Полтавським відділенням МАН України, а також  плідна співпраця  наших шкіл  не тільки з науковцями вишів  Полтави, але й Києва, Департаментом освіти і науки  та інститутом післядипломної освіти.

Слайд 3. 19 березня 2016 року - ПНТУ імені Юрія Кондратюка:  нагородження за участю  Президента  МАН  України Станіслава Довгого та  академіка Віктора Грінченка.

     Активними  учасниками предметних олімпіад та фахових конкурсів міського й обласного етапів є полтавські  професійно-технічні навчальні  заклади, а представники професійного училища імені Бірюзова  стали призерами Всеукраїнського конкурсу за професією «Монтажник гіпсокартонних конструкцій»; вище професійне училище імені Чепіги отримало у 2016 році перемогу на  Міжнародному чемпіонаті з кулінарного та кондитерського мистецтва серед юніорів.
                                                   ЗНО 2016
Уперше цього року оцінки за ЗНО зараховувалися як державна підсумкова атестація не лише з української мови, а  ще з двох предметів. Можемо стверджувати: ми з честю витримали й це випробування: 7 із 9-ти   двохсотбальників області – з Полтави -  це випускники ЗНЗ: ліцей №1, ЗШ №№ 5, 10, 29, гімназії №13.
Хочу подякувати усім керівникам та педагогам, чиї зусилля дали такий результат!

5. «Знання іноземних мов»

Формула нової школи – це 10 ключових компетентностей. Одна з найбільш важливих – спілкування іноземними мовами.
Цьому сприяє ряд факторів: ефективна міжнародна співпраця, робота шкільних  євроклубів, участь у європейських освітніх форумах;  залучення волонтерів – носіїв мови до вивчення англійської як учнями, так і вчителями, майстер-класи, тренінги у співпраці з вишами міста, робота мовних таборів.
                       
6. «Учитель майбутнього»

«Хороші педагоги – найбільший виклик, що стоїть перед нами», адже у 21 столітті найвищий пілотаж учителя  – це створення знань за допомогою сучасних технологій, електронних освітніх ресурсів з усіх навчальних предметів.  
Першопрохідцями на цьому шляху є вчителі інформатики: на базі чотирьох ЗНЗ - №№17, 28, 32,8 - були відкриті Мережні академії Циско.
Постійно вдосконалюються форми методичної роботи, а наступного року, з огляду на високий рівень професіоналізму педагогів, планується ввести форму проведення атестації певної категорії вчителів – на довірі!
Минулий рік став зірковим щодо участі  вчителів міста не лише у фахових конкурсах, зокрема:
•    2 педагоги вибороли титул «Успішної жінки Полтавщини»: Наталія Юдіна (гімназія №33) - в номінації «Працівник освіти і науки»; Людмила Бринова (СНВК№3), матір тринадцяти дітей, – в номінації «Берегиня роду»;
•    в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2016» Полтава здобула перемогу в трьох  із чотирьох номінацій: «Історія», «Математика» і «Захист Вітчизни», а вчителі Тетяна Веркалець (НВК №16) та Вікторія Юшкова (гімназія №33) стали дипломантами на Всеукраїнському рівні; Сергій Зайцев (СЗШ№39)  - лауреатом.
Приємно, що гідно представив Полтавську область Олег Бариш, учитель предмету «Захист Вітчизни» ліцею №1, який був поряд із перемогою!

7. «Захищати готові»

Захист Вітчизни - найважливіший обов’язок громадян України.
Час ставить нові вимоги до викладання цього предмету. Крім створення кабінетів, необхідно забезпечити наявність кімнат для зберігання зброї, відповідного їх оснащення із дотриманням безпеки, тому планується виділити кошти для вирішення даного питання, адже  відпрацювання практичних навичок стрільби з дрібнокаліберної гвинтівки, вивчення будови зброї є складовою підготовки майбутніх захисників держави.

Поряд із вихованням готовності захищати Батьківщину не менш важливим залишається питання безпеки людини, особливо дитини,  її життя та здоров’я,  формування навичок дії в умовах надзвичайних ситуацій.

 8.«За нашу свободу! Патріотизм як дія»
Патріотизм нинішній замішаний не на радості, а на болю. І найбільш щиро він проявляється саме у дітей.
Участь у благодійних акціях, волонтерських проектах, моральна й матеріальна підтримка воїнам АТО і їх дітям, вивчення рідного краю, популяризація національної культури і мови – це лише окремі напрямки  патріотичного виховання.
Уже стали  традиційними в Полтаві такі прекрасні, величні дійства, як  «Парад вишиванок» та «Великодня писанка». Іще одна не лише патріотична, а й гуманістична традиція  - благодійний  Марафон добра: цього року він проходив як фінал фестивалю «Творче тріо». Це яскравий приклад креативу, унікальної співпраці учнів, батьків, педагогів та працівників управління освіти на сцені в єдиному патріотичному пориві. Під час концерту було зібрано 45,6 тис.грн. і ці кошти вручені дітям загиблих воїнів АТО. Такі заходи будуть проводитися і в цьому році.

9. «Світ нестандартних дітей»
Сьогодні кожен навчальний заклад – це світ нестандартних дітей, серед яких і діти з особливими освітніми потребами. Їх максимальна інтеграція у загальноосвітній простір – це ще один непростий для нас виклик, незважаючи на напрацьований досвід із даного питання в інклюзивних школах,  особливо в базових – школі №19 і спеціалізованих НВК №45 та №26, які беруть участь у міжнародному проекті з інклюзивної освіти. Вперше цього року будуть введені 2 посади асистента вихователя в дошкільних групах.  
Започатковано консультаційні зустрічі для вирішення проблемних питань, проводяться тренінги Центром практичної психології та соціальної роботи,  але головною умовою ефективності інклюзії є позитивне ставлення до дітей із особливими освітніми потребами, розуміння і прийняття їх педагогами, батьками та однолітками.
Якщо у минулому навчальному році у семи ЗНЗ з інклюзивними класами було введено 8 ставок асистента вчителя,  цього року – більше одинадцяти,  то  з 2017–го року плануємо ввести 17 посад, з розрахунку 0,5 ставки асистента  вчителя на кожен інклюзивний клас.
10. «Гнучка позашкільна освіта»
У позашкільних навчальних закладах займається понад 6 тисяч вихованців у ста сімдесяти  п’яти  гуртках.
Своїм досвідом позашкілля активно ділиться під час спільних зі школами міста семінарів в інноваційних формах квесту,  вернісажу, методичного експресу та багатьох інших.
Позашкільна освіта в Полтаві не тільки розкриває творчий потенціал дітей, але й дає допрофесійні навички, швидко реагує на запити сьогодення.
     Як результат - статистика досягнень вихованців позашкільних навчальних закладів на слайдах:
Досягнення  вихованців позашкільних навчальних закладів:
- ПДЮТ: у 8 міжнародних конкурсах - 20 переможців, у 21 конкурсі  Всеукраїнського рівня - 213 переможців, у 14 обласних змаганнях – 44 переможці;
- ПМЦПО:  67 переможців обласного, 199 -  Всеукраїнського та 17 – міжнародного рівнів;
- ПМЦ ДЮК: 4 переможці обласного рівня та 1 – міжнародного.


11. Управлінська діяльність

З метою вдосконалення управлінської діяльності, поширення кращих практик керівництва навчальним закладом управлінням освіти започатковано виїзні семінари керівників у співпраці із закладами культури міста, під час яких традиційно досвідом поділилися ті директори й завідувачі, що склали екзамен з атестації закладу - № 15,17,30,31,32,37, 39, ДНЗ№47.
Зазначу, що протягом 2015/16 навчального року пройшли державну атестацію одинадцять закладів, які у цьому році поділяться своїми новаціями.
Ознака  державно-громадського управління – це відкритість у роботі, тому  спільно з батьками планується створити міську батьківську раду з метою обговорення та вирішення проблемних питань, які виникають у навчально-виховному процесі.

 12. «Інвестиції в освіту»

Я вдячна всім керівникам, які дбали про економію бюджетних коштів, а міській владі – за розуміння та допомогу у вирішенні  проблемних питань.  
    Незважаючи на фінансування із міського бюджету десяти професійно-технічних навчальних закладів, здійснювалося харчування тих категорій дітей, які не передбачені законодавством, зокрема учнів 1-4 класів та одинадцяти пільгових категорій, не було затримки із заробітною платою, педагоги вчасно отримали відпускні та оздоровчі; винайдено додаткові кошти на укріплення матеріально-технічної бази закладів та проведення капітальних ремонтів.
Підсумовуючи вищесказане, хочу відмітити, що всі ці інвестиції в освіту – це те зерно, яке  100-відсотково дає найкращі  плоди – комфортне для кожної дитини в Полтаві навчально-виховне, здоров’язбережне  середовище. А діти – це найголовніше в нашому житті, їхні усміхнені  обличчя – найкращий результат наших спільних із громадою міста інвестицій в освіту!

Погода

Погода
Погода у Полтаві

вологість:

тиск:

вітер:

Корисні посилання

Пошук матеріалів

Статистика переглядів

Сьогодні: 1

За тиждень: 1

За місяць: 2174

Всього: 23183